Uluslararası Pazarlara Açıl!

Şirketini Büyüt!

Kârını Artır!

Harekete geçen ve kurumunu küresel marka olma yolculuğu için harekete geçiren Berdan Civata′nın Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hasan Şemsi başarılarının sırrını anlatıyor
Canip ALTAY
Öncelikle Hasan Beyi tanıtalım sizlere. Tarssus’un ilk MBA yapmış makina mühendislerinden Hasan Bey. Bitmek tükenmek bilmiyen vizyonu ve enerjisi, olağan üstü nezaketi ve kişisel kalitesi ile ile sadece Tarsus ve Mersin’e değil tüm Ülkemizde örnek alınan bir sanayi önderi.

1970 yılında sektöre Denet Cıvata ile giriş yapan kuruculardan Y.K.Başkanı Hasan ŞEMSİ 1982 yılında Adana’daki STFA Cıvata’dan emekli olduktan sonra Berdan Civata’yı büyütme çalışmalarına başladı. Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesinde 33.000 m2 alan üzerinde kurulu 9000 m2kapalı tesislerde 18’i mühendis 210’a yakın çalışanıyla büyük boyutlu cıvata somun saplama ve benzeri Bağlantı Elemanları üreten Berdan Cıvata ülkenin büyük projelerinde yer almaya devam ediyor.

Berdan ile ilgili Enstitü Başkanımız Canip Altay’ın Berdan Y.K.Başkanı Hasan Şemsi Bey ile söyleşisini aktarıyoruz.

C. Altay: Hasan Bey 3 sene önce Kobi dalında en iyi şirket ödülü aldınız. lütfen Berdan ve Kalite yaklaşımlarınız ile ilgili bizleri bilgilendirir misiniz?

H. Şemsi:Türkiye’de Bağlantı Elemanları sektörünün ilk CE ve ilk Tucsamark Belgelerini alan Berdan Cıvata bu konuda 25 yıldır kaliteli Bağlantı Elemanları ile kendisine hizmet verdiği ÇİMTAŞ’ı örnek almıştır. Basınçlı kaplar konusunda Türkiye’de en büyük üretici olan Çimtaş’a basınca ve sıcağa dayanıklı Flanş Saplamaları ile hizmet veren Berdan Cıvata Çimtaş tarafından talep edilmediği halde CE gibi Tucsamark ve AD 2000 W Belgeleri gibi Bağlantı Elemanları için hayati öneme haiz bu Kalite Belgelerini almış bulunmaktadır.

Basınçlı Kaplar dışında, Rafinerilere, Petrokimya tesislerine borulama sistemlerine, Vana, Flanş, Pompa İmalatçılarına, Demir-Çelik Sektörüne, Raylı Sistemlere, Havaalanı İnşaatlarına, Otoyollara, Asma Köprülere ve onların Güçlendirme ProjelerineEN ISO 14399-3 HR EN ISO 14399-4 HV,EN ISO 14399-10 HRC Cıvatalar, Somunlar ve tırtıl uçlu Tork Kontrollü (TCB) Cıvata üretimleri yapmaktadır.

Türkiye’de Bağlantı Elemanları sektöründe CE, Tucsamark ve AD 2000W Belgelerine sahip olan ilk firma Berdan Cıvata olurken Türkiye’de sektörün en zengin test laboratuvarının da sahibi olan Berdan Cıvata bu laboratuvarı 1,5 yıllık zorlu bir çalışma sonrası Türkak’tan Akredite ettirerek ISO 17025’e göre uluslararası geçerliliğe sahip test raporu düzenlemeye yetkili Akredite bir laboratuvara da sahip olmuştur.

Zengin test laboratuvarında klasik test cihazları dışında 100 mm çapa kadar cıvata ve somunlara akma testi veya diş sıyırma testi, sıfır altında -150 °C’ye kadar çok düşük sıcaklıklarda Çentik Darbe Testi uygulayabilen Berdan Civata en son olarakta cıvataları doğru sıkmak adına 110.000€ değerinde Sürtünme Katsayısı TesbitCihazınıda ekleyerek laboratuvarını daha da zenginleştirmiş bulunmaktadır.

Türkiye’de aynı çatı altında elektro galvaniz ve sıcak daldırma galvaniz yanında Çinko Lamelli Kaplama tesisi sahibi de olan Berdan Cıvata Çelik Yapı üreticilerinin korkulu rüyası olan daldırma galvanizli cıvatalarda Hidrojen Kırılganlığı Riskini de bertaraf etmiştir. Çevre Dostu Daldırma Galvaniz tesisinde cıvata ve somunların ön temizleme işleminde asit gibi çevreye ve çalışanlara zarar veren, cıvatalarda da kırılganlık riski yaratan zararlı kimyasallar kullanmayarak bu tehlikeyi önlemiş ve bunun patentini de TPE’den almış bulunmaktadır.
Berdan Cıvata aldığı Patent, Akredite Laboratuvar Belgesi ve diğer Kalite Belgeleri yanında zengin laboratuvarı, yetişkin eleman kadrosu ve cıvatalardaki tüm yüzey koruma kaplamalarına varıncaya kadar bütün prosesleri aynı çatı altında yapabilen ve çok değişik projelere uyum gösterebilen üretim tezgahları ile Türkiye’nin Çılgın Projelerinde yer almaya başlamıştır.

Bunlardan birisi asrın projesi adlandırılan Deniz’in altından 250 m. derinlikte 1,6 m çaplı plastik borularla Anamur’dan 80 km öteye Kıbrıs’a içme suyu taşıma projesinin Bağlantı Elemanlarının üretimi olup bir diğeri ise Avrupa’nın en uzun ikincisi olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün 10,1 m. boyda M110 çapta, herbiri 780 kg ağırlıktaki yüksek mukavemetli dünyada üç firmanın yeterlilik belgesi alabildiği köprü ayaklarını taşıyacak Ankeraj Saplamalarının üretimidir.

Ürünlerinin yarıdan fazlasını Avrupa’nın Sanayi’de ileri gitmiş ülkelerine gönderen Berdan Cıvata en önemli müşterilerinden Nordex, Alstom, Reiher gibi büyük firmaların Rüzgar Enerji Santralleri ile ilgili Kule Bağlantı Civatalarını, Kule Ankaraj Kafeslerini ve benzeri RES Bağlantı elemanlarını üretmektedir.
Yine doğrudanmüşterileri arasındaki Genel Elektriği, Simens’, Huyudai enerji guruplarını sayabiliriz.

Çoğunluğu Avrupa’da olmak üzere 10 Ülkede markasını tescil ettiren Berdan Civata üretim ve kalite çıtasını yükseltmek üzere durmaksızın kendini geliştirmeye devam edecektir.

Sorunların en büyüğü halen uzak doğudan kalitesiz cıvata somun hatta en basit pulların bile getiriliyor olması ayrıca uzak doğu firmalarına Enerji Santralleri ve büyük endüstriyel tesisler anahtar teslimi kurdurulurken 380 milyon dolarlık Ankara Metrosu’nda olduğu gibi %50’sinin (veya daha az bir kısmının) Türkiye’den alınacak şartının konulmayarak en basit bir çivinin bile ülkelerinden getirilmesine izin verilmesidir.

Önemli bir sorun ise cıvata somun gibi bağlantı elemanları kalite çeşitliliği ve karışıklılığı nedeniyle tüketicilerin bu konuda bilinçli olamadıklarını ve kötü niyetli satıcıların bu bilinçsizliği istismar ettiklerini görüyoruz. 40kg/mm2 mukavemetli somunların 80 kg/mm2mukavemete sahipmiş gibi 4 yerine 8 kalite damgası vurularak tüketicilerin yanıltılıyor olması bu tür mukavemeti % 50 kadar ama fiyatı kaliteli üretim yapanlara göre %10-15 kadar düşük somunlarla hem tüketiciye hem de KDV yönünden devlete zarar veriliyor, ayrıca kaliteli üretim yapanlara da haksız rekabet yaparak onların iş kaybına montaj sırasında kalitesizliği farkeden tüketicinin yerli mala karşı olan güven kaybına sebebiyet vermekte, ithalat imkanı olan büyük tüketicilerin yurtdışına yönelmelerine zemin hazırlamaktadır. Bunların hepsi telafisi mümkün zararlardır. Fakat sorun bir depremde telafisi mümkün olmayan can ve mal kayıplarına sebebiyet verebilecek kadar önemlidir.

C. Altay: 2014 de en hızlı büyüyen 87. Şirket ve yenilikçilik dalında Vestel ve Arçelik gibi markalarımızın yanısıra 5 ödülden birini aldınız. Berdanı diğer kurumlardan ayıran farklılıkları sorsak önemli olanlarını bizlerle paylaşır mısınz?

H. Şemsi:
CE ve TucsaMARK Belgeli ilk cıvata-somun üreticisi,
Tüm Cihazları her yıl kalibre edilen en zengin test laboratuvarı,
EN ISO 17025’e göre Türkak’tanAkredite olmuş ilk ve halen tek laboratuvarı,
Basınçlı Kaplara ait AD 2000WBelgeli ilk Bağlantı Elemanları üreticisi
M42 çapa kadar cıvatalarda Sürtünme Katsayısı (K değeri) tespit cihazı,
Sıfıraltı -150°C’ye kadar düşük sıcaklıklarda Çentik Darbe testi imkanı,
350 tona kadar Çekme testi imkanı(M64-10.9)
Hidrojen Kırılganlığı Riski Sıfır, Çinko Lamelli ve sıcak daldırma galvanizli kaplamalar(TPE’den Patent’li)
İnsan merkezli, ortak aklı önemsiyen, katılımcı yönetişim anlayışımız.
Küresel marka ve şirket olma hedefimiz

C. Altay: Bu farkların somut çıktılarını aktarır mısınız?

H. Şemsi:
Anamur’dan Kıbrıs’a denizin 250m altından 80 km boyda 1,6 m. çapta Boru Bağlantı Elemanlarının yapımı,
Avrupa’nın en uzun ikinci Köprüsü İZMİT Körfez Geçiş Köprüsü 10,5 m. boyda M 110 çaptakiAnkerajlarının yapımı,
Hollanda’lı kule üreticilerinin yeni nesil (segment) tipli RES Kuleleri için ön yüklemeli TCB cıvatalarının yapımı,
Sabiha Gökçen ve Yeşilköy Bakım Onarım Hangarlarıve kargo binalarının Ankerajları ve Cıvataları,
Kayseri Abdullah Gül Üniversitesi tüm Çelik Konstrüksiyon Cıvataları ve Somunları,
Alstom, Nordex, Vestas ve benzeri RES üreticileri,
General Elektrik, Simens, Huyundai gibi küresel şirketlerin tedarikçisi,
Enka, Çalık, Çimtaş, Gama, Tekfen, Yapı Merkezi, STFA ve benzeri Müteahhitlik firmaları çözüm ortağı.

Küresel Marka ve küresel şirket olma yolculuğunuzda harekete geçtiğiniz için sizi ve tüm Berdan ailesini tebrik ediyor başarılar diliyoruz.

Uzmanına Danış
Canip ALTAY
Girişimcilik, Yeniden Yapılanla, Değişim Yönetimi, Kurum Kültürü, Finansal Yönetim
Ceyhun YEŞİLŞERİT
Uluslararası Pazarlama ve Tedarik Zinciri Yönetimi, Müşteri İlişkileri Yönetimi, Dış Ticaret
Nail ŞENCAN
Kurumsal Stratejik Planlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi, Uluslar arası Pazarlama
Ömer Faruk ÖZ
Kurumsal Stratejik Planlama ve Bütçe, Finansal Yönetim, Tedarik Zinciri ve Üretim Yönetimi
Abdulhamit Akçay
Dış Ticaret Mevzuatı, Dış Ticaret Operasyonları Yönetimi, Akretitif, Uluslararası Ticari Sözleşmeler
Tayfun TEKAT
Akreditif - Kambiyo - Dış Ticaret Mevzuatı
Nedim Narlı
Stratejik Planlama, Yönetişim, Bütçe, Finansal Yönetim
Derya CEYLAN
Devlet Destekleri, Uluslararası Ticaret
Banu KOÇKAR
Stratejik Planlama, Yönetişim, Kurumsal İletişim
Ozan ALTAY
Proje Yönetimi
Harekete Geç!   Rönesans Değişim ve Yönetişim Bilimleri Enstitüsü oluşumudur. www.rdbe.com.tr